Článok poslaný na uverejnenie do časopisu Myslivost.

Bitka pri Waterloo alias XXIV. Memoriál Mileny Štěrbovej

 

 

tn_IMG_0910.jpgUž ako chlapec som trávil väčšinu svojho času so psom, poľovným čiernym elegantným sebavedomým a hrdým kokrom. Otec, náruživý poľovník,  neváhal v ktorúkoľvek dennú a nočnú hodinu vždy dohľadať priateľom postrieľanú zver. Samozrejmosťou boli aj jesenné  poľovačky na drobnú zver s malým štvornohým priateľom. Keď som mal osem rokov, bol som sa spolu s rodičmi prvýkrát pozrieť na  Memoriál MŠ, sviatok poľovných sliedičov. Bol to pre mňa úžasný zážitok, ktorý sa mi hlboko vryl do pamäti a dlhé roky som túžil aktívne sa zúčastniť na ňom ako vodič s vlastným psíkom. Po štyridsiatich rokoch som si konečne chcel svoj detský sen splniť, strašne som sa tešil a o ničom inom som ani nerozprával. Prihlásil som sa so svojím psíkom  na XXIV. ročník MMŠ v Luhačoviciach. S päťročným Dickom, ktorý už 11-krát úspešne absolvoval  skúšky, z toho  6x v I. cene, s tromi titulmi CACT, so 4-násobným víťazom skúšok, s dobre pripraveným a vyzretým, s diablom v čiernom - anglickým kokeršpanielom.

 

 Na memoriál sa chodilo súťažiť, pozerať, posedieť s ľuďmi, zabaviť sa, naberať skúsenosti. Chodili aj chovatelia, ktorí nie sú poľovníkmi a uprednostňujú skôr výstavy, nenominovaní rozhodcovia, s ktorými som sa stretával na iných skúškach. Aj ja som si práve tu našiel dobrého priateľa a mnoho iných, s ktorými sa vždy rád stretnem. Vodiči, ktorí neuspeli zotrvali až do konca, lebo memoriál bol sviatok sviatkov a olympiáda sliedičov.... Hovorím bol, lebo už nie je. Toho roku sa nesúťažilo, bol to boj o prežitie, boj  nevľúdny, plný napätia a čohosi, čo viselo vo vzduchu a nedá sa opísať slovami.  Okrem aktérov som tam skoro nikoho nestretol. Ani ten, čo vypadol až na poslednej disciplíne, nedočkal konca.

IMG_0807.jpg

smutný nástup druhý deň ráno

 V dnešnej dobe, keď sa chová viac psov na „gauč“ ako do lesa, sú skúšky náročným koníčkom a prejavom nesmiernej vôle majiteľa a jeho zanietenosti kynológii. Preto by sa ľudia mali spájať, odovzdávať si cenné skúsenosti a rady, pomáhať si s výcvikom, angažovať nových mladých zanietencov, a nie si dokazovať moc a aroganciu. Mali by v prvom rade robiť všetko pre štvornohého priateľa, ktorý už nevie iba rozprávať.

 

Už dávno som presvedčený o tom, že športy, pri ktorých sa neprekonáva latka alebo nemeria vzdialenosť, sú hodnotené  subjektívne, vo väčšine prípadov neobjektívne. Takýto spôsob hodnotenia priam ponúka možnosť rodinkárčenia, kolegiality, ako vy Česi hovoríte: " na bráchu, brácha na mne". Tohoročný memoriál sa niesol presne v tomto duchu. V uzavretom kolektíve vyvolených.

 

 Na memoriáli sa zúčastnilo dvadsať špičkových psov a vodcov z  nominovaných dvadsiatich ôsmich, zaradených podľa súčtu bodov dosiahnutých na predošlých skúškach a podľa kľúča plemien. Psi vyzretí, psi, čo už niečo dokázali, psi v najlepších rokoch a kondícii, psi, čo sa dlhý čas pripravovali v rámci tréningu a praxe. Psi, ktorí na to majú....Z týchto psíkov dokončili štyria! Áno, dobre čítate, štyria. Jeden v II. cene a traja v III. cene bez zadania akéhokoľvek titulu, čo asi história memoriálu nepamätá. V prvý deň vypadlo neuveriteľných dvanásť psíkov! Pohrebiskom bola práca na pofarbenej stope a naháňanie. Myslím, že Milena Štěrbová sa obracala v hrobe.

 

Na záver hlavný rozhodca poďakoval usporiadateľom, zhodnotil výbornú organizáciu, a pripravenosť revíru, ideálne počasie a korektné posudzovanie. Neúspech alebo hotová katastrofa padla na nás a našich štvornohých priateľov, lebo vraj nemali svoj deň!

 

Víťaz Memoriálu, srdečne mu gratulujem, okrem iného poďakoval rozhodcom za prísne „memoriálové posudzovanie“. Udrel klinec po hlavičke a ani nevedel ako. Vystihol to presne. Ale to je prosím čo? Skúšobný poriadok nič také nepozná. Neexistuje memoriálové posudzovanie, je len posudzovanie podľa skúšobného poriadku. Existujú ale memorialové disciplíny, preto je memoriál memoriálom. Posudzovanie má byť korektné, podľa skúšobného poriadku, s prihliadnutím na poľovnícku prax. Memoriál má byť náročný preto, lebo niektoré bežné disciplíny  podľa reglementu FCI  majú iné parametre.

 

Citujem ZŘ:

" MMŠ je vrcholnou mezinárodní soutěží slídičů. Podrobnosti jsou uvedeny ve Statutu MMŠ. MMŠ se zkouší dlepro všestranné zkoušky slídičů. Soudcovská tabulka MMŠ je shodná se soudcovskou tabulkou všestranných zkoušek slídičů. Z důvodu zadání titulu CACIT se upravují některé disciplíny na základě Reglementu B – FCI pro mezinárodní zkoušky loveckých slídičů takto:

Disciplína „Naháněníse zkouší 2x 10 min. v různých lečích.

Disciplína „Dohledávka a přinášení pernaté zvěřese zkouší bezprostředně po slídění a vzdálenost pohozené zvěře se zvětšuje z 30 kroků na 50.

Disciplína „Vlečka se srstnatou zvěří“ – délka vlečky se prodlužuje z 200 kroků na 400.

Aby nejlepší pes v celkovém pořadí získal titul CACIT, musí dosáhnout I. ceny, musí prokázat hlasitost, musí z disciplíny „Naháněnízískat známku 4 a nejméně 4x známku 4 z disciplín „Slídění“, „Vlečka se srstnatou zvěří“, „Dohledávka a přinášení pernaté zvěře“, „Slíděnírákosí“, „Přinášení kachnyhluboké vody“, „Práce na pobarvené stopě“, „Poslušnost a ovladatelnost“. Dále je určeno, že zbývající disciplíny z těchto, které nebyly hodnoceny známkou 4, musí být hodnoceny nejhůře známkou 3. Druhý pes v celkovém pořadí obdrží res. CACIT, pokud splní všechny podmínky pro udělení CACIT.“

- Toľko citácia z reglementu FCI a MMŠ. Ako ste si všimli, nie je tam zmienka o memoriálovom posudzovaní, o ktorom sú presvedčení niektorí rozhodcovia.

 

 Niektorí páni rozhodcovia, čo nevedia prekročiť svoj tieň, potrebujú si našuchoriť perie, a dokazovať si, akí sú jedineční, nepatria na skúšky, a nie to ešte na memoriál. Áno, sú aj páni rozhodcovia,  rozhodcovia s veľkým „R“, ktorých si nesmierne vážim. Ak však rozhodca nevie dodržať skúšobný poriadok v tak elementárnej disciplíne ako je čas, „ukončenie posudzovania známkou nula pred uplynutím vyhradeného času“, ako môžeme od neho chcieť citlivé posudzovanie? A ak k tomu pripočítame už spomenuté:“ na bráchu, brácha na mne“, je to hotová katastrofa. Podľa mňa by mal mať aj aprobáciu na medzinárodné skúšky, teda skúšky s priznaním  titulu CACIT. Rozhodca musí vedieť posúdiť taktiež vhodnosť terénu. Ak terén  nezodpovedá požiadavkám ZŘ a FCI, musí požiadať  usporiadateľa o dodržanie adekvátnych podmienok, v opačnom prípade by mal odmietnuť posudzovanie. Taktiež by mal dokonale poznať skúšobný poriadok, reglementy FCI a rozumieť im, mal by byť schopný vziať do úvahy aj okolie a podmienky, ktoré s výkonom psa súvisia. Túto schopnosť však bohužiaľ u mnohých rozhodcov nenájdeme. Pýtam sa teda: načo je taký rozhodca rozhodcom? Uškodiť psovi a znechutiť vodcu je to najľahšie, to dokáže  každý.

 

 Celý svet je degenerovaný peniazmi, mocou a nenávisťou. Je to nekalý jav spoločnosti, ktorý sa žiaľ prenáša aj do tak ušľachtilej disciplíny, ako je poľovníctvo a poľovnícka kynológia.

 

 Dohľadávanie postrieľanej zveri je najhumánnejší čin v poľovníctve, kto nedohľadáva nech nepoľuje. A preto, každý, kto má psíka, v prvom rade preferuje túto disciplínu. 

Z Reglementu B – FCI:

         §15. pis g, „Práce na barvě na řemeni

souladu s vysokou kvalitou této mezinárodní zkoušky musí býttéto zkušební disciplíně splněny následující podmínky:

1. Pro založení pobarvené stopy smí být použita pouze barva zvěře.

2. Délka stopy musí činit minimálně 500 metrů.

3. Pro založení stopy nesmí být použito více než čtvrt litru zvířecí krve.

 

Čo sa týka "farby" na MMŠ, minimálne v posledných rokoch,  farba nespĺňa nutnú podmienku pre navrhnutie CACITa. „Farba“ na tohoročnom memoriáli bola kameňom úrazu. Rozhodca vie, že drží v ruke 0,5l prasacej krvi, natiahne psovi stopu, ráno ju posudzuje, vyhodí psa, ale asi nikdy nečítal reglement FCI a porušuje všetky jeho podmienky. Usporiadateľ si nemôže ľubovoľne v propozíciách meniť nariadenia pre medzinárodné skúšky! Potom predsa nemôže udeliť tituly!

 

Je jasné, že pes, ktorý je poľovne upotrebiteľný a často dohľadáva postrelenú zver, dobre rozozná, že to nie je to pravé orechové, a preto ho zaujíma  všetko ostatné naokolo. V podstate je ochotný túto stopu sledovať, ale isto viacej schádza ako obyčajne. Preto záleží iba na citlivosti posudzovania, kde je hranica. Výhodu majú mladí psi a psi chovaní na súťaže, ktorí sú na „umelú“ krv trénovaní.

 

Nebolo by lepšie priblížiť sa viacej k poľovnej praxi? Priviesť vodiča na nástrel, nechodiť mu za chrbtom, neznervózňovať ho príšerným zvukom zvolávačky, ale dať na stopu dva úlomky kostí a sledovať čas. Známka 4: ak je čas do 15 min a oba ulomky...atď. Sliedič nie je farbiar, prečo má mať 12-hodinovú stopu a niekedy nie je  výnimkou aj 20-hodinová.

 

 Taktiež by sa bolo potrebné zamyslieť nad tým, či je nutné pre udelenie titulu CACIT  požadovať známku 4 pri naháňaní. Preboha, veď sú to sliediči a nie duriči. A okrem toho citujem ZŘ:“ Ke zkoušce je požadován dostatečně velký a hustý porost, pokud možno dobře zazvěřený.“ A nie vysoký hrubý les bez zveri.

 

Stalo sa mi, a isto nie len mne, že na medzinárodných všestranných CACIT skúškach pes počas dvoch naháňaní, jednom 20 minútovom sliedení a sliedení v trstine, za dva dni nenatrafil na zver. Keď tam nič nie je, ako tam mám psíka udržať? Veď pes predsa nie je hlupák, ale inteligentný, uvažujúci tvor. Zabehne a za 3 min je späť. Rozhodca má hodnotiť snahu psa nájsť zver, u sliedičov predovšetkým drobnú, ktorá sa však v lese málo vyskytuje. Naozaj chceme, aby mám psi naháňali kilometre, a my sme na nich hodiny čakali, kým sa vrátia? To môžu sedieť radšej na gaučoch.

 

 Na mieste by bola známka 4 zo sliedenia, ale to si tiež každý rozhodca vysvetľuje inak. Ja dlhému sliedeniu hovorím „venčenie psa“. Pes má chodiť na dostrel brokov, a je jedno, či je to prepeličiar, spring alebo koker. Ak pes sliedi nad 50-60m, je v praxi nepoužiteľný. A keď sme už pri tom, ak poľujem a pes mi vypichne zajaca, mal by zadaunovat a nie ho naháňať, lebo ho nemôžem uloviť. Ak toto naučím svojho psa, skúšky nikdy nespravím. Ale to je tiež o skúšobnom poriadku.

 

 A teraz môj príbeh: Memoriál sme začali samými štvorkami, rozhodcovia ohodnotili prácu psa ako najlepšiu prácu vo vode, hoci sa tieto disciplíny odohrávali v trstine, čo bolo pre kokra mimoriadne náročné. Ďalšou disciplínou boli vlečky. Rozhodca natiahol vlečku za horizont, kde som ja, ostatní rozhodcovia a ani korona nemohli nič vidieť. Vypustím psíka a on sa krásne riadi stopou. Zmizne. Tá nekonečná chvíľa napätia. Zrazu v diaľke počujem hlásiť, je to hodne ďaleko, ledva to počuť, áno, áno, je to tuším môj pes, hovorím si, zase sa v ňom prebudila vrodená vlastnosť hlásiča. Nemalo zmysel dávať žiaden povel, lebo okrem okolostojacich rozhodcov, ktorí by mi akurát znížili známku, by to pes aj tak nepočul. Je koniec, hovorím si. Už sa mi to raz stalo a musel som isť až ku psíkovi. Zhodou okolností posudzoval vtedy túto disciplínu ten istý rozhodca ako teraz na MMŠi. Vtedy som podal protest, pretože podľa môjho názoru zajac, ktorého mal pes priniesť, nespĺňal parametre súťaže. Keďže sa ukázalo, že môj protest bol oprávnený, pokračoval som v súťaži ďalej...

 

 Nezostalo mi nič iné iba čakať, ako to dopadne. Pozerám na hodinky, pri nasadení na stopu bola ..37minúta,  a teraz je 40-ta. Zrazu vidím v diaľke na horizonte malú čiernu guľku, ktorá sa ku mne  pomaly približuje. „Nesie ho“ - nádherný pocit vodcu po tom predošlom strese. Krásne ho odovzdá, aplauz od koróny - a vtedy to prišlo. Rozhodca idúc z kopca, bez toho, aby videl zajaca, ktorého môj pes priniesol, vyhlásil, že pes je načínač. Evidentne bol v kolégiu rozhodcov dominantný a čo povedal, platilo. Načo sú potom traja? Už počas skúšania telefonoval svojim kolegom, ktorí stáli pri mne, tí mi však nechceli  nič prezradiť. „Má na ňom nohu a trhá ho“, povedali neskôr. Robil si rozhodca ťahajúci vlečku alibi? Spolu s hlavným rozhodcom, ktorý iba pokrčil plecami, boli štyria. Bolo mi jasné, že protest vyhrať nemôžem. Dodnes to ľutujem a bude ma to dlho mrzieť, že som ho nepodal. Trojici rozhodcov posudzujúcich vlečku som na druhý deň povedal, že „potopili“ vynikajúceho psa. Dozvedel som sa, že som nebol sám. (Dva týždne pred MMŠ sme vyhrali všestranné skúšky v Čechách s popisom „vynikajíci pracovní pes“.) Okrem spomínaného rozhodcu, ktorý sa rozhorčil, ostatní dvaja nereagovali. Prečo sa ťahajú vlečky tam, kde ich nikto nevidí, prečo nejdú dvaja z troch rozhodcov na koniec, prečo nemôže koróna vidieť ako pes pracuje na konci stopy....?

 

Iný prípad z tohoročného memoriálu: natiahnutá vlečka cez síce vypnutý, ale elektrický ohradník.....pes majúci negatívnu skúsenosť s elektrinou vypadol. Nepriniesol.

 

..ďalší prípad : Rozhodca ukáže vodičovi smer dráhy vlečky,  ten je o 90 stupňov inde ako realita, pes sa opraví, pretože má nos. A výsledok? Horko ťažko známka 3, lebo sa vraj neriadil stopou a vlečku našiel voľným hľadaním.

 

.. ďalší, ale trestuhodný prípad totálnej neznalosti ZŘ a reglementu B FCI: Pes s losom č.14. Nepreukázal hlasitosť. Známka 0. Bolo by to v poriadku keby dokončil MMŠ v III. cene, ale on vypadol!!!. Už som písal vyššie:“ MMŠ se zkouší dlepro všestranné zkoušky slídičů. Soudcovská tabulka MMŠ je shodná se soudcovskou tabulkou všestranných zkoušek slídičů.“   Páni rozhodcovia, prosím pozrite si tabuľku pre všestranné skúšky sliedičov. Vy ste si to pomýlili s priznaním CACITa, kde:“..získal titul CACIT, musí dosáhnout I. ceny, musí prokázat hlasitost“... Je to naozaj trestuhodné. Pes podľa platného ZŘ dokončil MMŠ v III. cene.

 

Podľa tohoto bodu: Z Reglementu B – FCI: §10

1. Zkoušky se provádějí zásadně ve skupinách. V jedné skupině se provádí zkoušky kokršpanělů a amerických kokrů. Další skupina zahrnuje zkoušky ostatních ras Španělů, další skupina Německé křepeláky a jiné slídiče.

2. Pokud nelze skupiny zkoušet paralelně,  je nutné stanovit pořadí losem.

3. Pořadí zkoušených psůjedné skupině se určuje losem.

4. Pokud počet psů neumožňuje rozdělení do skupin, stanovuje se pořadí rovněž losem.

5. Pořadí zkušebních disciplín určuje dle svého uvážení vedoucí zkoušek.

a  § 11

Potvrzení čekatelství F.C.I. předpokládá, že bylo zkoušce přítomno celkově / ve skupině alespoň 6 psů.

a § 13

1. F.C.I. mohou být pro potvrzení čekatelství navrženi pouze psi, kteří získali první cenu. Pokud bude přiznáno několik prvních cen, může být F.C.I. navržen pro potvrzení čekatelství nejlepší ze psů, kteří získali první cenu. Druhému nejlepšímu psovi s první cenou lze přiřknout rezervní čekatelství.

2. U návrhu na potvrzení čekatelství je nutné rozlišovat jednotlivé skupiny. Stejně platí pro rezervní čekatelství.

Mám za to, že CACIT a rez. CACIT sa má udeľovať po skupinách. Na MMŠ je pridelený len celkovému víťazovi. Po skupinách sa historicky udeľuje len CACT, čo je podľa môjho názoru mylne vyložený reglement FCI! CACT sa môže a nemusí udeľovať vôbec.

 

 Keď robí chyby pes, je potrestaný, keď robí  chyby vodič, je potrestaný. Keď však robí chyby rozhodca, nestane sa mu nič, nad ním nemá už nikto moc? Prečo nie je delegovaný zástupca FCI na medzinárodné skúšky? A zvlášť na memoriál? Ak môžu zahraniční rozhodcovia posudzovať výstavy, prečo nemôžu posudzovať memoriál?

 

 Podľa ZŘ Všeobecné časť bod 18. „Psi, kteří prokazatelně načínají, hrobaří a nebo tvrdým skusem zvěř poškozují, jsou ze zkoušek vyloučeni. „

IMG_0866.jpgPozrite si fotku „načatého“ zajaca, fotené druhý deň, zajac je krásne vytrhaný na jednom mieste, bez stopy zuba, drápu, ale aj bez kvapky krvi, pes prišiel bez jedného chlpu v papuli. Zajko vyzerá ako zodraný od ťahania na vlečke  alebo ako by ho trhala ľudská ruka.

 

Pes je predsa šelma, ak chce načať, začne od vnútorností, tak ako to robia jeho predchodcovia v prírode, odnesie ho, alebo zahrabe a príde, ako by tam nič nebolo. On však zajka krásne aportuje a bezchybne odovzdá! Nevie iba rozprávať. Škoda.

 

A Podľa FCI-B by to mal byť pre kokeršpanielov králik. Evidentne je.

 

 Je len veľkou škodou, že človeka všetky tieto argumenty a postrehy napadajú až ex post, postupne, keď premýšľate, ako je to možné, čo sa vlastne stalo. Na každej skúške sa človek niečo naučí, ale toto bola riadna príučka!

 

....Ešte jedna poznámka na tému ľudskosť. Súťažil s nami poľovník s amputovanou nohou. Dopredu ohlasoval, že svojmu psíkovi nebude na „farbe“ stačiť. Ak ho párkrát strhne, nedokončí a vypadne. Aj tak sa stalo, vypadol na jednej z posledných disciplín. Mal los č.7. Stál vedľa mňa. ZŘ totiž nedovoľuje, aby psa viedol na niektorej disciplíne iný vodič ako na ostatných. Možno by sa však stačilo  opýtať  vopred  ostatných vodcov, či by boli podali protest, ak by sa to umožnilo. Nikto to neurobil, a tak starý pán poľovník už viackrát ma MMŠ nepríde....

 

 Ak nevie klub, usporiadateľ a rozhodcovia dodržiavať platné medzinárodné nariadenia a ZŘ, nemal by usporadúvať vrcholové súťaže s medzinárodnou účasťou.  Bolo by načase vrátiť Memoriálu Mileny Štěrbovej svoju tvár. Volajú po tom všetci, ale nikto sa neodhodlá..... a možno tohoročný MMŠ aj anulovať...

 

 

                                                                                                                                                                              Ing. Pavol Seres

                                                                                                                                                                              Priemyselná 9

                                                                                                                                                                              821 09 Bratislava

                                                                                                                                                                              Slovensko

                                                                                                                                                        pavol.seres@bankpro.sk